Jak leczyć problemy ze słuchem?

0
331
Utrata słuchu - przyczyny

Utrata słuchu – przyczyny i rodzaje

Utrata słuchu - przyczyny i rodzajeZaburzenia słuchu dotyczą nie tylko osób starszych, ale także dzieci i młodzież. Badania pokazują, że trzy czwarte 70 lat temu i częściowej głuchoty. Szkoła pogorszenia słuchu 1/5 najmniejszego. Sprawdź, jakie są przyczyny i rodzaje zaburzeń słuchu.

Utrata słuchu-jest to w zasadzie problem osób starszych. Trzy czwarte 70 lat temu i częściowej głuchoty. Ludzie w wieku 80-100 lat, odsetek ten wynosi 80%. – powiedział agencji informacyjnej Newseria biznes prof. nadzw. Dr miód. Nauk. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu fizjologii i patologii słuchu. Jednak utrata słuchu często obejmuje dzieci – 1/5 pierwszoklasistów w małych miasteczkach i wsiach z utratą słuchu. Jak podkreślił profesor Skarżyński nie głuchota, a ubytek słuchu, które mają wpływ na ich codzienną pracę i wykształcenie.

Utrata słuchu – przyczyny

Utrata słuchu - przyczyny Utrata słuchu może być wrodzona, zazwyczaj związane z ciążą, na przykład, choroby matki uszkodzenia rozwijającego się płodu (różyczka, toksoplazmoza, choroba weneryczna, np. kiła), stosowanie leków (niektóre antybiotyki, aspiryna) lub konfliktem serologicznym. Utrata słuchu może być również spowodowane niedotlenieniem lub doznanym urazie podczas promocji macierzyńskiego. Szczególne znaczenie dla kształtowania wrodzonej wady słuchu jest mutacja genetyczna.

Nawet ludzie na świecie z bardzo jasnym słuchu narażone są na wiele czynników, które mogą osłabić, takich jak:

zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze, na przykład, powikłań z dzieciństwa lub w wieku dorosłym, chorób wirusowych (odra, świnka, ospa wietrzna, półpasiec, grypa, choroba z Lyme), a także zapalenie opon mózgowych, lub ropne zapalenie ucha wewnętrznego mechaniczne, na przykład, przebicie błony bębenkowej (np. nieprawidłowe czyszczenie uszu) lub szkody, obciążenia wystąpił podczas nurkowania na większych głębokościach lub skoki ze spadochronem i uraz czaszkowo-mózgowy, idąc ręka w rękę z wstrząśnieniem błędnika

Jeśli jeden z rodziców lub oboje nie słyszysz, to nie znaczy, że ich dzieci odziedziczą głuchota.

uraz akustyczny, np. nadmierna ekspozycja na hałas, na przykład podczas koncertów rockowych, głośnej muzyki, jeździć na motorze, strzelanie, fajerwerki itp., przyczyny mikrourazy kosteczek  zatrucia lekami – ototoksyczne, czyli niszczy ucha, niektóre leki: kwas acetylosalicylowy, NLPZ, aminoglikozydy, wankomycyna, cisplatyny, furosemid, kwas etakrynowy, chininy

zaburzenia krążenia – utrata słuchu może być wynikiem choroby naczyń krwionośnych, charakterystyczny dla pacjentów z cukrzycą i pacjentów z miażdżycą i nadciśnieniem. Choroby te powodują pogrubienie i sztywność ścianki drobnych naczyń krwionośnych, a to pociąga za sobą naruszenie krążenie krwi, bogatej w tlen i składniki odżywcze. W konsekwencji, organ słuchu nie jest prawidłowo dotleniony i odżywiony, co wpływa na jej

funkcjonowanie. W przypadku naruszenia układu sercowo-naczyniowego ważne, przede wszystkim, leczenie choroby, źródło, a dopiero w następnej kolejności możliwe jest leczenie zachowawcze narządu słuchu

Utrata słuchu – typy

Utrata słuchu - typyTypy utraty słuchu można podzielić w chwili ujawnienia się choroby. Wtedy warto prelingwalny głuchota: wrodzona (powstała w внутриутробном okresie i po urodzeniu) lub nabytymi (opracowany w okresie perinatalnym lub później, w ciągu pierwszego roku życia). Utrata słuchu może być również ujawnione w trakcie rozwoju mowy (od 2. 7. rok życia) lub po zakończeniu tego etapu rozwoju.

Utrata słuchu może być podzielona również z powodu głębokości i stopnia utraty słuchu. Głuchota miękki 21-40 db, umiarkowane – 41-70 db, co znacznie (ciężka) stopień – 71-90 db), głęboka stopień – powyżej 91 db.

Najczęściej jednak słuchu dzieli się ze względu na lokalizację:

Przewodzące głuchota – odbywa się w kierunku uszkodzenia struktur zaangażowanych w instrukcji fale dźwiękowe (na zewnątrz moczowej, błony bębenkowej, łańcucha kosteczek). Pacjenci skarżą się na utratę słuchu w zakresie niskich dźwięków. Pacjent lepiej rozumie mowę w hałasie i nie ma problemów ze słuchem podczas rozmowy przez telefon. Objawy związane z szum w uszach (i nieszczelności w uszach w trakcie przewlekłego zapalenia ucha środkowego).

Zmysłowo słuchu (zmysłowo) jest wynikiem uszkodzenia komórek słuchowych ślimaka lub struktur otaczających ich. Chory gorzej słyszy melodię, niż pukanie do drzwi. Tam może być szum w uszach i uczucie „pełności” w uchu.

Mieszany ubytek słuchu – spowodowany jednoczesnym uszkodzeniem struktur ucha środkowego i wewnętrznego.

Osobnym tematem jest funkcjonalna głuchota, która z powodu braku zmian organicznych w organie słuchu ma swoje miejsce w tej klasyfikacji. W przypadku niedosłuchu funkcjonalne subiektywnym poziomie słuchu nie odpowiada samooceny na objawy. Wyróżnia się:

głuchota, funkcjonalne (histeryczną, psychozy, reaktywne, halucynacje negatywne, na przykład w schizofrenii)

głuchota psychogenną (zablokowane percepcja bodźca, bodźców słuchowych jest nagrywany na istniejących poziomach diagnostyki narządu słuchu, a pacjent mówi, że nie dociera do jego świadomości)

głuchota na podstawie nerwicowym, gdy sygnał bodziec dochodzi do świadomości pacjenta, ale mimowolnie negowany. Mogą współistnieć z autyzmem i upośledzeniem umysłowym.